}
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Alışverişe Başla

Çiftliğimiz

Çiftlik işletmeleri; 25 yıldır sürdürülebilir ekoloji felsefesi ile organik tarım yapılan topraklarımızda doğan ve büyüyen,  YERLİM markası ile de pekişen üretim birimlerimizle örnek bir tarım işletmesi olan çiftliğimizin bünyesinde barındırdığı,

 • Ziraat işletmesi; Bağ, bahçe ve tarlalarımızda organik sebze&meyve&tahıl üretimi
 • Hayvancılık; Büyük ve küçükbaş et ve süt üretimi
 • Seracılık; Kapalı alanda organik sebze üretimi
 • Değirmen yağhane; Zeytinyağı üretimi
 • İmalathane; Kadın elinden geleneksel mamul ürün üretimi ile Kuşadası’nda bir tarım okulu gibi çalışan bir işletmedir.

 

Çiftlikte Yetiştirilen Organik Ürünlerden Başlıcaları:

 • Yağlık ve Sofralık Zeytin
 • Sofralık ve Şaraplık üzümler
 • Ege mutfağına özgün otlar, Mevsim yeşillikleri
 • Ege coğrafyasında yetişebilen bol çeşitli mevsimine göre yazlık, kışlık tarla sebzeleri 
 • Ege coğrafyasında mevsimine göre yetişebilen her çeşit yazlık, kışlık meyveler.
 • Serada yetiştirilebilen sebzeler (fasulye, kabak, salatalık, domates, patlıcan, biber)
 • Ceviz, Badem

 

Yerlim / Değirmen Çiftliği

 • Misyonumuz Geleneksel yerel, bilge köylü tarımı kültürünü güncel organik tarım bilgisi ile buluşturarak kaybolan lezzetlerin,  gerçek tatların, özgün mutfakların yerel ekonomilere organik ürünün değeri ve koruma, kullanma etiği ile kazandırılması için gereken bilgiyi toplamak, biriktirmek, paylaşmak,  aktarmak.
 • İlkemiz Yerel Ekoloji Bilgisine sahip olan üreticinin üretimi sürdürebilmesini, değerini fark eden tüketicinin ürüne ulaşabilmesini, sürdürülebilir Ekolojinin yaşamsal öneminin farkında olanların çoğalmasını sağlamak.
 • Hedefimiz Tüketici ile doğru algı ve güvene dayalı ilişki ve iletişimi sağlayarak organik üretim ve tüketimin artması ile ‘Yerel Ekonomi’nin güçlenmesi, büyük şehre göçün durması, sosyal bağların pozitif gelişimine ortak yarar yaratarak sanal baskı ve çatışmaları, taraflar arası çelişkileri gidermek.
 • Amacımız  organik ürünler yetiştirmek, üretmek, gelecek nesiller için temiz su kaynakları, yaşanabilir bir dünya, sürdürülebilir tarım yapılabilir topraklar bırakmaktır.

"Tüketmeden yaşamak, üretmek, yaşarken de, öldükten sonra da yarar sağlamak.’’ Organik tarım ve ekolojik yaşamın temel felsefesidir.

Neden Organik?

Organik besin nedir?

Organik üretim ve ürün;  "Ana rahmindeki bebeğin beyin oluşumuna bile" kötü etkileri belirlenmiş zirai ilaç kalıntılarından, hormonlardan, fenni gübrelerden, ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan zararlı koruyuculardan ve tatlandırıcı, lezzetlendirici, bağımlılık yapan katkı maddelerinden,  ürün işlenirken kullanılan insan sağlığına zararlı olabilecek her türlü maddeden uzak üretim modeli ile üretilmiş üründür. Yerel çeşitlilikleri ve özgün tatları ile Organik ürünler doğanın pozitif enerjisini ve dengesini barındırırlar. Dengeli besin ruh sağlığınızı ve karakterinizi de dengeli, dingin, barışçıl yapar.

Her şeyin başı sağlık. Sağlık ve çevre sorunları arttıkça nedenleri de tartışılmaya başladı. Bu konular toplumu doğrudan etkileyen medyada hemen her gün yer alıyor. Tarımsal Sağlık Raporları ve Çevresel Sağlık Perspektifleri raporlarında endüstriyel tarımda kullanılan zirai ilaçların kanser yapıcı etkilerine dikkat çekiliyor. Zirai ilaçlara maruz kalınmasının prostat kanseri riskini artırdığı biliniyor. Tıp araştırmaları  zirai ilaçlara maruz kalan çiftçilerin çocuklarının, diğer çocuklara oranla iki katı fazla çocukluk çağı lenf kanserine yakalandığını ortaya koyuyor.

Kusurlu araştırmalar organik gıdanın farkını gölgeleyemez. Türkiye’de organik gıda ile doğa dostu üretim ve tüketim alışkanlıklarının yaygınlaşması ile tüketiciler, organik gıdanın besin değerlerinin sadece yasalarla belirlenmiş yetiştirme yöntemleriyle değil; tohumuyla, yetiştirildiği toprakla ve ürünlerin yerel çeşitliliğiyle doğrudan ilişkisi olduğunun farkına varıyor. Bir ürünün tohumu, çeşidi, toprağı, suyu, yetiştirildiği coğrafyanın  farklı olması lezzetinde de, besin değerlerinde de farklılıklar yaratır. Organik tarımda bio çeşitliliğin ve yerel türlerin yeri bu nedenle çok önemlidir. "Organik Üretim Etiği" geçmişi, geleneği olan, sosyal, kültürel ekonomik süzgeçlerden süzülerek bin yıllara varan alt bilgiyi korur, genetik hafızayı saklar ve ‘Organik beslenme’ ile size bu hafızayı aktarır.

Organik gıdanın besin değeri yüksek ve lezzeti yerindedir. Aynı coğrafyada aynı üretim yöntemleri ile yetiştirilmiş bile olsalar farklı çeşitler, farklı tatlar ve farklı besin değerleri taşırlar. Salkım domates ile pembe domatesin tadının aynı olmadığı gibi.

Tohumun Besleyici Rolü Dünya ölçeğinde yapılan tarımsal araştırmaların sonuçları karşılaştırıldığında, endüstriyel tarım teknolojisinde yaşanan gelişmeler veya çeşitlerin oynanmasından sebze ve meyvelerin mineral madde değerlerinde göz ardı edilemeyecek gerilemeler olduğu görülmektedir. Gıdaların besin değerleri öncelikli olarak tohumla, yetiştirildiği topraktan, sulandığı sudan aldığı mineraller ve olgunluğu  ile ilgilidir.  Tohumun organik  olması besin değerleri açısından elbette çok önemlidir; ancak tek tip ve GDO’lu tohum teknolojileri, yaşanan besin değeri kayıplarının en birincil nedenlerinin başında gelir.Araştırmalar tohum ıslah çalışmalarında verim artışı sağlanırken besin maddelerinde düşüş meydana geldiğini açık ve net olarak gösteriyor. Endüstriyel tarımda; gerek kimyasal girdi kullanımı, gerekse neslini devam ettirebilen  tohumlar yerine yüksek verim hedeflenerek kısır (tek atımlık) tohum çeşitlerinin  tercih ediliyor olması, organik ürün üretiminin zor ama temiz ve güvenilir bir seçenek olduğunu bir kez daha açıkça gösteriyor.

“Daha fazla tüketerek daha az besin almak, nasıl doğru beslenmek olabilir ki?”

Gıda güvenliği, gerçek gıdaya ulaşmak!

Ucuz gıda kadar, gerçek gıdaya ulaşmaya ve organik ürün tüketmeye çalışmak;  toprak, su, hava gibi yaşamsal kaynaklarımızı sürdürülebilir korumaya, gereksiz enerji tüketimine ve zararlı kimyasallara dayalı tarımın terk edilmesine, dayanıklı yerel çeşitlerimizin korunarak kullanılmasına, gıda güvenliğimize ve sağlıklı yeni nesiller büyütme hakkımıza kısacası geleceğimize destek vermektir. Organik ürün tüketimine özen göstererek üretiminin ülkemizdeki gelişimine, tüketiciler olarak sizler de destek olabilirsiniz. ‘Üretim-kullanım döngüleri’ni dönüştürecek en büyük güç tüketicidir.